Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.


16. 04. 2019

Osvětlení do předsíně a šatny

Role předsíně je v domě velmi důležitá. I když v ní netrávíme mnoho času, je to právě tento interiér, který je zodpovědný za tzv. „první dojem“, který činí byt nebo dům na hosty. Mělo by to být především praktické a estetické. 

osvětlení schodiště

Hlavním osvětlením haly/předsíně/šatny může být stropní zavěsný lustr nebo několik symetricky namontovaných podhledových svítidel.  V šatně nebo v předsíni je vhodné prostor se zrcadlem osvětlit pomocí místního osvětlení. Stejně jako v případě zrcadla koupelny, i zde svítí lampa nad zrcadlem nebo dvě po obou stranách.

osvětlení do předsíně

Také stojí za to vyzkoušet v chodbě tzv. „orientační osvětlení“. Mohou to být malá halogenová nebo led světla umístěná v blízkosti podlahy tak, aby členové rodiny nemuseli používat hlavní osvětlení, které by rušilo ostatní. Tento druh světla také funguje perfektně na chodbách, když jdeme do koupelny nebo do kuchyně v noci. Pokud nechceme, aby spotřebovávali energii celou noc, je možné instalovat lampy se světelnými senzory nebo detektory pohybu. Foto svítidel: Eglo.

orientační osvětlení na schody 

V tomto příspěvku bych rád zmínil osvětlení šatny. Zde fungují nejlépe halogenové žárovky, protože jejich barva nejlépe odráží skutečnou barvu oblečení. Nejlepší je použít bodové zdroje světla umístěné nad policemi nebo lineárními zářivkami po stranách skříně. Skříň nepotřebuje obecné světlo, které musí rozjasnit celou místnost. Pokud je v šatně také zrcadlo, použijeme nástěnnou galerii nad obrazy nebo svítidlo nad zrcadlo do koupelny nebo haly.