Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.


19. 07. 2018

Vybíráme stolní lampu do pracovny.

Před výběrem stolního svítidla zvažte funkčnost osvětlení. Stojí za to ověřit parametry lampy, abychom si koupili výrobek, který nám slouží mnoho let a ne jen několik týdnů. Zde je 7 základních rysů dobré lampy:

    Mobilita - kancelářská lampa by měla být lehká a přenosná. Napájecí kabel musí být minimálně 1,5-3 m. Tímto způsobem můžeme stolní lampu postavit kdekoli.

    Intenzita osvětlení - starší stolní lampy nebyly schopny upravit intenzitu světla. Nejnovější modely stolních lampiček tento problém úspěšně vyřešily. Nyní záleží na vás jakou preferujeme intenzitu světla - stolní lampy jsou běžně vybavené eletronickým stmívačem.

    Spotřeba -klasických stolních lamp se pohybuje od 40 do 100 W. Nejekonomičtější možností je koupit stolní lampu s LED žárovkou, které spotřebují nejen méně elektřiny, ale také produkují více světla.

    Vzdálenost - stojí za to pamatovat, že vzdálenost mezi žárovkou a osvětleným povrchem by neměla být větší než 35 cm. Teprve pak lampa řádně osvětlí pracovní prostředí.

    Výběr místa - místo, kde máme stůl s lampou, je také důležité. Přirozené světlo je prostředí, ve kterém náš zrak funguje nejlépe. Pracovní stůl by měl být umístěn v blízkosti okna, což umožní maximální využití světelnosti během dne.

    Typ a směr světla - pamatujte, že v pracovním prostoru by se měly nacházet alespoň dva světelné zdroje. Hlavní světlo, které osvětluje celou místnost a směrové světlo, které rozsvítí konkrétní oblast u vašeho stolu. V případě potřeby může být hlavní světlo správně nasměrováno (přiblížení nebo oddálení při stahovacím lustru). V závislosti na vaší práci můžete také změnit úhel sklonu stolní lampy. Měli bychom také vzít v úvahu, že pravákovi by se měla stolní lampa umístit na opačné straně stolu. Tímto způsobem si nebudete stínit při psaní.

Design - stolní osvětlení je primárně funkční. To ovšem neznamená, že styl a vzhled stolní lampy nehraje roli. Pro práci u stolu doporučujeme vybrat lampu s vláknovou žárovkou (např. Halogenová žárovka). Takové světlo pomáhá soustředit se a je také skvělé pro dlouhou práci u stolu. Na druhou stranu doporučujeme, abyste se vzdali nápadů o fantazijních odstínech nebo barevném osvětlení. Barvy, i když fungují skvěle jako atmosferické osvětlení, jsou zcela nevhodné pro práci.